Nowości

Co wybrać? Internet stacjonarny czy mobilny?

Odpowiednio dobrane łącze internetowe to gwarancja wysokiego komfortu użytkowania sieci. Pytanie zatem, jaki Internet wybrać – stacjonarny czy mobilny – by móc cieszyć się ze sprawnie działającego łącza?

Osoby, które oczekują jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki Internet jest najlepszy, mogą poczuć się rozczarowane: jej udzielenie jest po prostu niemożliwe. W jednym przypadku najdogodniejszym rozwiązaniem będzie Internet mobilny, w innym natomiast Internet stacjonarny. Wynika to z faktu, że każda z tych opcji sprawdza się przy nieco innych potrzebach i innym sposobie korzystania z sieci. Niemniej jednak, analizując cechy charakterystyczne Internetu stacjonarnego oraz Internetu mobilnego można ocenić, który z nich i dla kogo będzie korzystniejszy.

Internet mobilny – dostępny w niemal każdym miejscu

Internet stacjonarny jest przypisany do konkretnego adresu, a więc można z niego korzystać wyłącznie w ściśle określonej lokalizacji. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba łączyć się z nim przy pomocy kabli; dzięki sieci lokalnej WiFi jest to Internet bezprzewodowy, dostępny dla wszystkich znajdujących się w jego pobliżu urządzeń mobilnych. Co oczywiste jednak, pod względem potencjalnego obszaru działania, nie może się równać z Internetem mobilnym. Ten ostatni można użytkować dosłownie wszędzie, na przykład w parku, na działce czy w galerii handlowej – jedynym ograniczeniem jest zasięg.

Internet stacjonarny – niezawodne działanie i nieograniczony transfer

Internet stacjonarny działa tylko na określonym obszarze, ale pod kilkoma względami ma przewagę nad Internetem mobilnym. Przede wszystkim, zapewnia nieograniczony transfer danych, dzięki czemu można z niego swobodnie korzystać praktycznie cały czas. Dodatkowo gwarantuje wysoką przepustowość oraz stabilność łącza. Mimo że obecnie Internet mobilny również może mieć wysoką jakość działania, w każdym ze wspomnianych obszarów wypada zwykle nieco gorzej. Co najistotniejsze, w większości przypadków posiada ograniczony transfer danych; w zależności od oferty może być to 20, 30, 50 czy 100 GB; są też kosztowne propozycje nielimitowanego Internetu mobilnego, ale w praktyce i tutaj, przy bardzo aktywnym użytkowaniu, łącze z czasem zwalnia i przestaje płynnie działać.

Internet stacjonarny – dla kogo?

Internet stacjonarny powinni wybrać wszyscy ci, którzy potrzebują w swoim domu wydajnego i  niezawodnego łącza. Sprawdzi się w przypadku graczy, grafików komputerowych czy osób zawierających transakcje na rynku finansowym. Powinna wybrać go również rodzina, która aktywnie korzysta z zasobów internetowych. Gdy kilku domowników regularnie ogląda filmy na HBO GO lub Netflixie, słucha muzyki czy przegląda Youtube’a, to zapotrzebowanie na transfer jest naprawdę duże. O ile Internet stacjonarny bez problemu zaspokoi potrzeby licznej rodziny, tak w przypadku Internetu mobilnego potrzebny byłby dostęp do dużego pakietu danych, a to oznaczałoby spore koszty.

Ze szczegółami atrakcyjnej oferty Internetu stacjonarnego można zapoznać się pod adresem: https://toya.net.pl/internet.

Internet mobilny to korzystne rozwiązanie dla osób, które potrzebują łącza wyłącznie dla siebie – wybór oferty z kilkudziesięcioma GB danych będzie dla nich w pełni wystarczający. Taki Internet jest oczywiście dobrym wyborem także dla tych, którzy często podróżują, regularnie zmieniają miejsce zamieszkania, czy też spędzają wiele czasu poza domem. Choć wiąże się on z pewnymi ograniczeniami, to jednak przy dobrym zasięgu oferuje jakość działania porównywalną do Internetu stacjonarnego. Warto też pamiętać, że jest to rodzaj Internetu bezprzewodowego, który można w dowolnych miejscach swobodnie udostępniać poprzez hotspot.

Materiał partnera

Zobacz