Założenie działalności gospodarczej wiąże się ze wskazaniem adresów. Jakie adresy trzeba podać, wypełniając wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej?
Jakie adresy są związane z działalnością gospodarczą?
Adres jednoosobowej działalności gospodarczej może budzić sporo wątpliwości i pytań. Dlaczego? Powodem jest konstrukcja formularza CEIDG-1 – zawiera on pytania o trzy adresy: do doręczeń korespondencji oraz stałego i dodatkowego miejsca wykonywania działalności.
Adres do doręczeń korespondencji
Jako przedsiębiorca musisz podać adres do doręczeń korespondencji. To właśnie na ten adres urzędy będą kierować do Ciebie pisma. Nie chcesz podawać prywatnego adresu? Nie musisz, o ile Twoją korespondencję zgodzi się odbierać biuro wirtualne, np. biuro wirtualne we Wrocławiu.
Biura wirtualne proponują różne pakiety. Pod adresem, pod którym działa wirtualne biuro, możesz wynająć przestrzeń do pracy lub zapłacić wyłącznie za usługę odbierania kierowanej do Ciebie korespondencji.
Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej
W formularzu CEIDG-1 znajduje się też miejsce na stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Co to za adres? Podajesz go wówczas, gdy prowadzisz działalność gospodarczą w stałym miejscu – przykładowo:
- wynajmujesz boks w centrum handlowym, w którym klienci mogą kupić produkty lub zamówić usługę,
- korzystasz z hali, w której prowadzisz produkcję,
- pracujesz w gabinecie oferowanym przez biuro wirtualne w Warszawie.
Jesteś freelancerem? Pracujesz zdalnie? To przykładowe sytuacje, gdy nie musisz wskazywać stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
Dodatkowe miejsce wykonywania działalności
Twoja firma może się rozrastać organicznie, możesz też już na samym początku założyć, że będziesz działać np. w dwóch czy trzech miastach. Zakładając oddziały czy filie, zgłoś dodatkowe miejsca wykonywania działalności. To adresy, pod którymi również prowadzisz działalność, przy czym nie są to miejsca uważane za siedzibę.
Czy wypełniając formularz CEIDG-1 trzeba podać adres zamieszkania?
Biuro wirtualne w Katowicach lub Gdańsku może zapewnić Ci adres do korespondencji, ale i tak konieczne będzie podanie adresu zamieszkania. Co jednak ważne, ten adres wcale nie będzie widoczny w CEIDG – jednym ujawnionym w rejestrze CEIDG adresem będzie adres do doręczeń. Bez względu na to, ile adresów zgłaszasz, pamiętaj, że do każdej nieruchomości musisz mieć tytuł prawny. Jeżeli nie jesteś właścicielem np. mieszkania czy biura, konieczne będzie okazanie urzędnikom np. umowy najmu.
Artykuł partnera
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...