Nowości

Założenie spółki z o.o. – jak to zrobić i jakie dokumenty są potrzebne?

​Wiele osób zastanawia się nad założeniem spółki, jednak nie do końca zdaje sobie sprawę, jak tego dokonać. Do dyspozycji są dwa sposoby. Jednym z nich jest podpisanie umowy spółki lub aktu założycielskiego u notariusza. Dopiero potem można pomyśleć o oficjalnym wpisie w KRS. Drugą metodą jest skorzystanie z S24 – systemu teleinformatycznego. Oto niezbędne informacje, dzięki którym otwarcie własnej spółki z o.o. będzie nie tylko szybkie i udane, ale również mniej stresujące.

O czym nie można zapomnieć, zakładając spółkę z o.o.?

Jednak zanim którykolwiek z wymienionych sposób zostanie wybrany, trzeba ustalić istotne dla sprawy fakty – w tym m.in. to, kto będzie wspólnikiem, jak również to, jak cała firma będzie się nazywać. Należy to wymyślić wcześniej, ponieważ na etapie rejestracji spółki nie będzie już czasu na to, aby takie elementy ustalać.

Do omówienia są również takie aspekty, jak siedziba spółki, wysokość kapitału zakładowego, liczba i nominalna wartość udziałów każdego ze wspólników, czas trwania spółki i inne kluczowe aspekty – jest kilka takich tematów do pracy, którymi zdecydowanie warto zająć się wcześniej.

Osoby, które nie mają wiedzy na ten temat, mogą poprosić o wsparcie, jakie mogą otrzymać w biurze księgowym – w miejscu, które przyszłej spółce przyda się na pewno niejednokrotnie.

S24 – co należy wiedzieć na ten temat?

Wiele osób stawia na opcję - założenie spółki z o.o. przez system S24, ponieważ ta metoda zaliczana jest nie tylko do najwygodniejszych, ale także najszybszych. Trzeba pamiętać, że w przypadku umowy, należy korzystać z gotowego wzoru, który można znaleźć w systemie. Kolejną z wad jest to, że wspólnicy mogą wnieść wyłącznie wkład pieniężny, aby pokryć kapitał.

Prawdą jest jednak to, że każda z osób wybiera najdogodniejsze dla siebie rozwiązanie. S24 to dobra solucja dla tych, którzy wzajemnie sobie ufają, a na dodatek zależy im na czasie. Podpisanie umowy w tym systemie wymaga sporządzenia odpowiedniej listy dokumentów. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • kompletna lista wspólników;
  • dane jedynego wspólnika wraz z adresem do doręczeń;
  • oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego;
  • zgoda na powołanie.

Złożenie wniosku w S24

Składnie wniosku w rządowym systemie S24 to nie jest skomplikowany proces, jednak ma wiele „kruczków”, na które warto zwrócić uwagę. Na początek wystarczy w systemie wybrać miejsce, gdzie można znaleźć "Wniosek o rejestrację spółki z o.o.". Wcześniej jednak trzeba zapoznać się z dokładną listą załączników, aby mieć pewność, że na tym etapie nie zabraknie najważniejszych dokumentów.

Należy również zastanowić się nad kwestią rady nadzorczej lub prokurenta. Jest też wiele innych aspektów, które trzeba przemyśleć, aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały dopięte. Tutaj ponownie trzeba odnieść się do współpracy z biurami księgowymi online, jakie omawiają z klientami ważne kwestie na etapie rejestracji spółki.

Istotne jest to, aby po podpisaniu wszystkich umów w ciągu tygodnia złożyć wniosek do KRS o rejestrację spółki. Nie można zapomnieć o tym, aby każdy z dokumentów został podpisany przez wszystkich członków zarządu spółki.

Wizyta u notariusza

Drugi z możliwych sposobów założenia spółki z o.o. to tradycyjna wizyta u notariusza. Na spotkanie muszą udać się wszystkie osoby, jakie zyskają tytuł wspólnika. Ważne jest to, że po podpisaniu takiego dokumentu, ma się aż sześć miesięcy na to, aby złożyć właściwy wniosek do KRS. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie wymagany jest wkład pieniężny. Może on zostać zastąpiony przez wkład niepieniężny tzw. aport.

Wszystkie formalności do dopięcia można omówić z notariuszem, który na samym końcu musi przekazać swoim klientom – nowym wspólnikom – potwierdzenie złożenia aktu notarialnego do Centralnego Rejestru Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych.

Podobnie jak w przypadku składania wniosku o otwarcie spółki z o.o. przez internet, tu również trzeba wcześniej przygotować cały pakiet dokumentów. Warto wcześniej skontaktować się biurem księgowym, które podpowie, jakie pliki są potrzebne do tego, by zamknąć wszelkie formalności podczas jednej wizyty u notariusza.

Lista załączników jest dłuższa, dlatego należy w całości się z nią zapoznać. Jednym z takich ważnych, ale zawiłych tematów przy zakładaniu spółki są kody PK, których w tym przypadku może być 10. Jeden z nich musi odnosić się do działalności przeważającej w typie podklasy.

Współpraca z biurem rachunkowym

Założenie spółki z o.o. nie jest trudne, o ile na wszystkich etapach tego procesu otrzymuje się wsparcie osób, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie dokumenty trzeba wypełnić, gdzie należy je złożyć, jak i przed kogo powinny być one podpisane oraz ile czasu ma się na ich wysłanie. Brak spełnienia jakiegokolwiek z tych warunków skutkować tym, że wniosek o założenie spółki zostanie cofnięty i cały proceder będzie trzeba powtarzać jeszcze raz – czasami decyduje o tym jeden mały błąd lub literówka!

Przy zakładaniu spółki z o.o. (niezależnie od tego, czy internetowo, czy stacjonarnie) przydaje się pomoc biura rachunkowego online, które zawsze służy fachową poradą. Nie ma znaczenia, czym zajmować się będzie spółka, jak jest duża i ilu ma wspólników – odpowiednia firma zadba o to, by wszelkiego rodzaju formalności zostały dopięte.

Biuro rachunkowe online przyda się również na późniejszym etapie – w momencie, kiedy potrzebna będzie pomoc do prowadzenia całej księgowości.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Jesteśmy tutaj, aby Cię wesprzeć! Biuro rachunkowe WARIDO specjalizuje się w kompleksowej obsłudze księgowej dla firm z różnych branż. Skontaktuj się z nami już teraz! 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz