Nowości

Pióro kulkowe, czyli gdy niezawodność spotyka się z wygodą

W dobie działań prowadzących do zminimalizowania ilości odpadów, zwłaszcza plastikowych, zdecydowanie za mało uwagi poświęca się nieskończonej liczbie wypisanych długopisów, które lądują w śmietniku szybciej, niż nam się wydawało przy ich zakupie. Jak wprowadzić oszczędność również w tej dziedzinie naszych aktywności? Odpowiedzią wydaje się być zakup pióra. Wymiany wymaga tylko pojemniczek z atramentem, odpowiednikiem tuszu w długopisie. Nie ma uniwersalnego rodzaju pióra. Każdy jest wynikiem dopasowania do innych preferencji użytkowników - przy jednoczesnym zadbaniu o kunszt i oryginalność wykonania. Pióro kulkowe, jeden z najczęściej wykorzystywanych przyborów piśmienniczych, może zaskoczyć liczbą swoich zalet. 

Pióro wieczne - starszy brat pióra kulkowego

Klasyczne pióra wieczne to niezaprzeczalny symbol klasy i profesjonalizmu. Ich dzieje rozpoczęły się już w starożytnym Egipcie. Ich prototypy zostały znalezione w grobie Tutenchamona. Przez wiele stuleci do pisania atramentem były używane pióra gęsi. Ich największą wadą była konieczność systematycznego ostrzenia końcówki, później wyeliminowana dzięki zaprojektowaniu metalowej stalówki. Oprócz praktycznej roli w codziennej pracy i nauce stało się doskonałym artykułem na prezent na niejedną okazję. Uznaniem cieszą się linie dedykowane specjalnie kobietom lub mężczyznom, podkreślające indywidualny styl. Ceny piór wiecznych mogą sięgać paruset złotych, jednak mało kto wie, że te artykuły można kupić od renomowanego producenta już od 40 zł. 

Pisanie piórem wiecznym wymaga od nas jednak pewnych manualnych umiejętności, ponieważ stalówka musi być odpowiednio dociśnięta do podłoża, że można było wykonywać nią precyzyjne ruchy. Można je wypracować z czasem. Używanie tego narzędzia kształtuje charakter naszego pisma. Istnieją nawet specjalne pióra wieczne dla osób leworęcznych. Nie zmienia to faktu, że chwila nieuwagi grozi powstaniem kleksa. 

Piórko kulkowe oferta sklepu

Czy to pióro, czy długopis?

Pióro kulkowe jest przez wielu uważane za połączenie pióra wiecznego i długopisu. Podstawową cechą różniącą je od pióra ze stalówką jest końcówka zawierająca kulkę i przypominająca długopis. Atrament spływa do niej w inny sposób niż w pierwszym typie - najpierw dostaje się na kulkę i wtedy jest przenoszony na kartkę. Rezultatem jest łatwość użytkowania, zapewniona przez szybszy i wygodniejszy sposób pisania, ponieważ znika ryzyko plam z atramentu na kartce oraz na rękach. Tekst nie rozmazuje się w trakcie pisania.

Jak więc wybrać pomiędzy piórem kulkowym a wiecznym? Powinniśmy przemyśleć, czy nasza praca będzie wymagać sporządzania szybkich notatek i czy zależy nam na bezkompromisowym komforcie użytkowania i uniknięciu kleksów. Wtedy stosowany będzie zakup pierwszego wariantu. To pióro jest polecane studentom, a także dzieciom, które są bardziej skłonne do zabrudzeń podczas pisania. Drugi sprawdzi się u osób, które mogą chcieć go używać bardziej okazyjnie przy jednoczesnym przywiązaniu do klasy i elegancji.

Zobacz