Nowości

Czy warto kupić czytnik e-book?

Rynek elektronicznych książek cały czas się rozwija, z roku na rok zyskując na wartości. Dotyczy to także naszego kraju – odbiorcy mogą cieszyć się nie tylko szerokim dostępem do e-booków, ale również wielu zróżnicowanych urządzeń.

Czytnik ebook, bo o nim mowa, to jednak coś więcej, niż urządzenie, które pozwala na korzystanie z elektronicznych wersji książek. Bardzo często dysponuje bowiem wieloma funkcjami, zdecydowanie usprawniającymi czytanie oraz wiele innych czynności.

Zalety czytników ebook

Niektórzy twierdzą, że w żaden sposób nie da się porównać czytania tradycyjnych, papierowych wersji książek z tymi wyświetlanymi na ekranie omawianych urządzeń. W rzeczywistości, producenci robią wszystko, aby wrażenia z obu czynności były bardzo zbliżone, a w przypadku czytników dodatkowo urozmaicone pewnymi funkcjonalnościami.

Jest to możliwe za sprawą technologii, w jakiej wykonywany są ekrany ebook readerów. Mowa oczywiście o E-ink, czyli elektronicznym papierze. Sprawia on, że wyświetlacz imituje prawdziwą kartkę papieru, dzięki czemu czujemy się, jakbyśmy czytali książkę drukowaną. Co więcej – dzięki takiemu ekranowi, nasze oczy nie męczą tak, jak w przypadku długotrwałego korzystania ze smartfonów czy tabletów. Pod tym względem czytnik także bardzo przypomina książkę.

Jego przewaga związana jest ze wspomnianymi już możliwościami dodatkowymi. Na czytnik możemy zgrać setki, a nawet tysiące różnych pozycji, dzięki czemu nasza bibliotekę mamy zawsze przy sobie. Wiele modeli dysponuje obecnie podświetleniem ekranu, dlatego bez problemu możemy korzystać z nich także w nocy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że emitowane światło nie bije nam prosto w oczy, co również zdecydowanie zwiększa nasz komfort.

To oczywiście nie wszystko, ponieważ czytnik ebook pozwala w każdej chwili zaznaczyć dany fragment tekstu i wysłać go do specjalnego zbioru  cytatów, stworzyć notatkę, odczytać treści przesyłane z portali internetowych, otworzyć Wikipedię po zaznaczeniu wyrazu, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać dodatkowe informacje, a także szybko i sprawnie przetłumaczyć wskazane słowa, dlatego też bardzo dobrze sprawdzi się podczas nauki języków. Wszystko to sprawia, że czytanie przy pomocy czytników zapewnia nam wiele nowych możliwości.

Jaki czytnik kupić?

Skoro wymieniliśmy już sobie wszystkie najważniejsze funkcje omawianych urządzeń, warto zastanowić się, czy wszystkie potrafią to wszystkie dostępne na rynku modele. Jak to w przypadku takich sprzętów bywa, są wersje lepsze i gorsze.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ekran. Technologia E-ink występuje bowiem w kilku odmianach. Absolutnie najlepszym z nich, gwarantującym doskonałą przejrzystość tekstu, jest wyświetlacz Carta. Jeśli więc chcemy celować w urządzenia z najwyższej półki, decydujmy się właśnie na taki ekran. Nieco słabsza, ale nadal bardzo dobra, jest wersja Pearl.

Kolejną elementem wartym uwagi będzie podświetlenie ekranu, które znaleźć możemy w takich urządzeniach jak chociażby Kindle Paperwhite 3. Okaże się ono przydatne, gdy czytamy w różnych warunkach, nie tylko w absolutnej ciemności. Kilkudziesięciostopniowa skala pozwala bardzo łatwo dostosować parametry podświetlenia do naszych potrzeb i wymagań.

Jeżeli chodzi o przekątną ekranu, to obecnie standardem jest wielkość 6 cali, która pozwala na komfortowe czytanie i przeglądanie plików graficznych. Na rynku oczywiście znajdują się także modele mniejsze (4 i 5-calowe) oraz większe (7-, 8-, a nawet 10-calowe). Przed podjęciem decyzji musimy zastanowić się, czy wolimi poręczne i wygodne urządzenia czy może zależy nam na większej przestrzeni roboczej.

Obsługiwana rozdzielczość wpływa na wyświetlany tekst. W modelach HD i Ultra HD jest on bardzo wyraźny, dlatego warto się nimi zainteresować. Obecnie większość czytników dysponuje ekranami dotykowymi, jednak na rynku znaleźć można jeszcze urządzenia z przyciskami.

Parametry techniczne czytników

Omówiliśmy już kwestię związaną z ekranem, przyszło pora na wskazanie najważniejszych danych. Od razu można podkreślić, że ilość pamięci RAM czy też szybkość procesora nie ma tu większego znaczenia. Czytnik ebook służy do czytania i w tej roli sprawdzają się niemal wszystkie modele.

Najważniejszym dla nas parametrem powinna być wbudowana pamięć, ponieważ decyduje ona o tym, ile książek będziemy w stanie zgrać na urządzenie. W przypadku modeli z pamięcią od 2 do 4 GB, będziemy w stanie skompletować bibliotekę liczącą ponad tysiąc książek. Mowa oczywiście o standardowych pozycjach w formatach dostosowanych do czytników. W przypadku wersji PDF, ich liczba może być mniejsza. Jeżeli zależy nam na jak największej pamięci, celujmy w modele z obsługą kart pamięci.

Jeżeli chodzi o pojemność baterii, ta w większości przypadków jest wręcz doskonała. Czytniki z wysokiej półki są w stanie pracować nawet ponad 6 tygodni bez konieczności ładowania. Omawiane urządzenia zazwyczaj posiadają wyłącznie złącze microUSB, pozwalające na jego ładowanie i połączenie np. z komputerem. Brak tu innych złączy, takich jak DisplayPort.

Funkcje

Przechodzimy do kwestii najważniejsze, a więc możliwości czytników. Wielu użytkowników decydujemy się przede wszystkim na modele z obsługą sieci Wi-Fi. Dzięki nim możemy bowiem kupować książki przez czytnik, a także przesyłać na niego zakupione pozycje (np. przez adres e-mail). Doskonale sprawdza się także funkcja wysyłania tekstu ze stron internetowych. W przypadku modeli Kindle, wystarczy zainstalować specjalne rozszerzenie przeglądarki, które pozwala jednym kliknięciem przesłać tekst na czytnik. Jet to doskonałe rozwiązanie dla osób, których męczy długotrwałe czytanie z ekranu monitora.

Warto wspomnieć także o tym, że na rynku są dostępne również czytniki z łączami 3G, które pozwala na korzystanie z funkcji internetowych poza siecią Wi-Fi. Pozostałe funkcje związane są z obsługą słowników, możliwością skorzystania z internetowej chmury oraz obsługą wielu programów.

Jeśli chodzi o wiodących producentów, od lat zdecydowanym liderem rynku jest Amazon, który przygotowuje urządzenia z serii Kindle. Swoje czytniki oferują również takie firmy jak Kruger&Matz, inkBOOK, Lark oraz Onyx. Ceny kształtują się od 200 do około 800 złotych, w zależności od modelu.

Dla kogo czytnik ebook?

Omawianymi urządzeniami powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które dużo czytają, zwłaszcza w podróży, i chcą mieć zawsze dostęp do wielu książek, nie tylko tych mieszczących się w torbie podróżnej. Czytnik doskonale zastępuje ekran laptopa i urządzeń mobilnych, dlatego jeśli czytamy dużo artykułów internetowych, warto przesiąść się właśnie na czytnik.

Warto wspomnieć także o tym, że książki w wydaniach elektronicznych często dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki sklepom, księgarniom, a także podmiotom oferującym książki darmowe, mamy dostęp do ogromnej biblioteki, w której znajdziemy pozycje trudno dostępne w wydaniu papierowym. Czytnik to także doskonałe urządzenia do nauki języków – wszystko dzięki wbudowanym słownikom i możliwości katalogowania poznanych słów. I w końcu, pozwala on na wygodne czytanie w każdych warunkach, z wykorzystaniem wielu przydatnych funkcji dodatkowych.

Biorąc pod uwagę szerokie możliwości czytników, śmiało można stwierdzić, że są one warte zakupu. Zwłaszcza że ich ceny nie są specjalnie wygórowane.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz