Nowości

Stereo a kino domowe – co wybrać

Zapewnienie sobie odpowiedniego systemu nagłośnieniowego jest niezwykle ważną rzeczą dla każdego miłośnika oglądania filmów. Na rynku spotkamy się obecnie z bardzo szerokim wyborem takiego sprzętu; można zdecydować się na całe mnóstwo różnych jego rodzajów. Warto o tym wiedzieć, bowiem każde rozwiązanie ma zarówno wady jak i zalety, przez co trzeba dokładniej im się przyjrzeć i sprawdzić, które z nich będzie najlepsze akurat dla nas. W większości przypadków będziemy musieli zdecydować, czy lepszym wyjściem będzie dla nas kino domowe, czy też zestaw stereo. W pierwszej kolejności najlepiej będzie zatem zainteresować się tymi dwiema propozycjami.

Pierwszą rzeczą z jaką powinniśmy się tu zapoznać jest skład poszczególnych zestawów – są one zwykle zbudowane z nieco odmiennych elementów. W przypadku najbardziej podstawowych zestawów stereo w ciągu ostatnich lat raczej niewiele się zmieniło. Zazwyczaj składają się one z dwóch kolumn, które podłącza się do dwukanałowego wzmacniacza. Jako źródło sygnału może służyć tutaj odtwarzacz CD, choć w nowszych modelach standardem jest już wejście USB, dzięki czemu coraz częściej jest to po prostu komputer albo laptop z plikami. Coraz większą popularnością cieszą się również uniwersalne urządzenia, które mogą służyć jednocześnie jako wzmacniacze i źródła sygnału.

 

 

Jeśli ktoś szuka bardziej rozbudowanego systemu, to kino domowe będzie dla niego prawdopodobnie lepszą propozycją. Przede wszystkim otrzymujemy tu znacznie więcej kolumn głośnikowych – w najbardziej standardowych zestawach znajduje się pięć kolumn. Same w sobie dzielą się one na kilka rodzajów, dzięki czemu cały zestaw zapewnia znacznie lepsze przeżycia. Dwie kolumny ustawia się z przodu, kolejne dwie to głośniki typu "surround", które ustawione są po bokach lub z tyłu słuchacza, co daje wrażenie "otoczenia" przez dźwięk. Ostatni element to kolumna główna, która umiejscowiona jest zwykle w centralnym położeniu i której zadaniem jest przekazywanie głównego dźwięku – wokalu, głosów aktorów czy inne odgłosy, które wydobywają się niejako bezpośrednio z ekranu telewizora. Do takiego zestawu bardzo często dołączany jest również subwoofer – jest to aktywny głośnik, przeznaczony do odtwarzania dźwięków o niskich częstotliwościach. Są one bardzo ważne zwłaszcza dla miłośników dobrego kina którzy wiedzą, że wysoka jakość dźwięku to praktycznie podstawa w cieszeniu się odpowiednimi doznaniami w czasie oglądania filmów. Dobry subwoofer sprawia, że odłosy takie jak wybuchy czy wystrzały brzmią naprawdę niesamowicie, zatem jest to właściwie niezbędne przy oglądaniu bardziej widowiskowych filmów. Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele różnych zestawów, a wymienione wyżej elementy to tylko te najbardziej podstawowe. Niektóre modele zawierają nawet 11 głośników. Oczywiście, tak rozbudowany zestaw wymaga już odpowiedniego źródła sygnału. Większość tych bardziej zaawansowanych modeli posiada kilka końcówek mocy. Jeśli zatem chodzi o same rozbudowanie i oferowane możliwości, to kino domowe ma zdecydowaną przewagę nad zestawami stereo.

kolumny audio

Kolejną kwestią jest instalacja takiego sprzętu. Oczywistym jest chyba to, że zestaw stereo będzie znacznie łatwiejszy w ustawieniu i zainstalowaniu, bowiem składa się ze znacznie mniejszej ilości elementów. W przypadku kina domowego stoimy przed dużo trudniejszym zadaniem. Aby korzystać ze wszystkich możliwości oferowanych nam przez tak rozbudowany zestaw musimy przede wszystkim posiadać odpowiednie pomieszczenie. Wszystkie elementy takiego nagłośnienia muszą być rozstawione we właściwy sposób, tak, aby każdy głośnik mógł dobrze spełniać swoje zadanie. Decydując się na lepszy i droższy zestaw kina domowego dobrze będzie pomyśleć o zaaranżowaniu całego pomieszczenia specjalnie pod to. Czasami okazuje się, że stosunkowo niewielka zmiana w ustawieniu mebli może sprawić ogromną różnicę w tym, jak słyszymy dźwięk. Możemy przy tym korzystać z szeregu różnych akcesoriów, które znacznie ułatwiają zapewnienie sobie prawidłowego rozstawienia głośników. Wszelkiego rodzaju listwy czy stojaki mogą być tutaj niesamowicie przydatne, a ponadto w wielu przypadkach pozwalają na niemałe oszczędności miejsca. Oceniając te dwa rozwiązania pod względem praktyczności, zestaw stereo jest znacznie łatwiejszy – jego ustawienie nie sprawia tak wiele problemów, a cały zestaw nie potrzebuje tak dużo wolnej przestrzeni. Prawidłowe ustawienie kina domowego na pewno jest trudniejsze, ale taka jest cena za uzyskanie doskonałych efektów.

Oczywiście, pod względem cenowym wygrywa zestaw stereo. Jest to spowodowane tym, że nie posiada on tak wielu elementów i nie jest tak rozbudowany, jak profesjonalne kino domowe. Z drugiej strony jest to chyba w pełni zrozumiałe, że za wysoką jakość trzeba nieco zapłacić. Trudno jest zatem jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze – wszystko zależy tu bowiem od naszych preferencji. Zestaw stereo jest dobrą propozycją dla osób, które szukają czegoś bardziej podstawowego, co za przystępną cenę zapewni im dobrą jakość dźwięku. Z drugiej strony rozbudowane kino domowe to doskonałe rozwiązanie dla prawdziwego miłośnika filmu, który ma najwyższe wymagania co do jakości dźwięku w czasie każdego seansu.

Odwiedź stronę główną dystrybutora sprzętu audio Nautilus

Zobacz