Jeszcze kilkanaście lat temu składane telefony były uważane za niezwykle prestiżowe i eleganckie. Od kiedy jednak nastała era smartfonów z dużymi dotykowymi ekranami, mogłoby się wydawać, że urządzenia z klapką przeszły do historii. Mody lubią jednak wracać, a Samsung w pierwszym kwartale 2020 roku wypuścił już drugi model ze składanym ekranem. Samsung Galaxy Z Flip, bo o nim mowa, to topowy, innowacyjny smartfon, który, dzięki nietypowej konstrukcji zyskał wiele ciekawych funkcji. Jakie to funkcje i jak działają?
Samsung Galaxy Z Flip – konstrukcja i design składanego ekranu
W przypadku smartfona Samsung Galaxy Z Flip najistotniejszy wydaje się składany ekran, choć inne parametry są również imponujące. Po rozłożeniu ma aż 6,7 cala oraz kinowe proporcje, czyli 21,9:9. Wykonany jest w technologii AMOLED, więc gwarantuje nieskończony kontrast, bo każdy piksel świeci niezależnie i dzięki temu może uzyskać idealną czerń oraz wyraziste i pełne kolory. Wszystko to sprawia, że idealnie sprawdzi się jako smartfon multimedialny.
Telefon składa się na pół, dzięki czemu znacznie zmniejsza swój rozmiar, i staje się bardziej kompaktowy oraz wygodny w codziennym użytkowaniu. Złożony ekran jest też mniej podatny na uszkodzenia i zarysowania. Trzeba jednak pamiętać, że telefon nie zamyka się szczelnie i wciąż pozostaje niewielka szczelina, przez którą do środka mogą dostać się różne drobiny, przez które ekran może ulec zarysowaniom. Warto zwrócić też uwagę na nieco większe ramki niż w innych topowych smartfonach.
Zawias służący do składania smartfona jest niezwykle solidny, działa płynnie, a dodatkowo utrzymuje się stabilnie przy dowolnym kącie rozwarcia. Po rozłożeniu na powierzchni ekranu widać niewielkie załamanie w miejscu zgięcia, jest ono jednak praktycznie niewyczuwalne pod palcem. Ekran pokryty jest autorską technologią Samsung – Ultra Thin Glass. Elastyczne szkło wzmocniono polimerem, który ma chronić je przed zarysowaniami.
Jak wykorzystać składany ekran w telefonie Samsung?
Składany ekran w Samsung Galaxy Z Flip nie jest tylko ciekawym i designerskim rozwiązaniem. Producent przewidział kilka ciekawych zastosowań dla składanego ekranu. Oto kilka z nich:
- odbieranie i kończenie połączenia przez rozłożenie i złożenie telefonu;
- przy niepełnym rozłożeniu ekran dzieli się na dwie strefy robocze (każda o rozmiarze 4 cali), na których można uruchomić dwie aplikacje lub korzystać z różnych funkcji;
- na wpół rozłożony telefon można traktować jako statyw, który ułatwi wykonanie selfie lub wideorozmowę.
Dodatkowo Samsug Galaxy Z Flip wyposażony jest w dodatkowy mały wyświetlacz na pleckach urządzenia. Ma on rozmiar 1,1 cala i wyświetla datę, godzinę oraz powiadomienia, aby każdorazowo nie trzeba było otwierać klapki. Umożliwia też podgląd selfie robionego głównym, a nie przednim aparatem – ze względu jednak na niewielką przekątną, trudno w tym przypadku o precyzyjny kadr.
Samsugn Galaxy Z Filp – „zwykły” topowy smartfon
Czy ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne Samsung Galaxy Z Flip idzie w parze z dobrą specyfikacją? Zdecydowanie tak. Nawet bez składanego ekranu wciąż byłby to topowy smartfon – ze względu na wydajny 8-rdzeniowy procesor, dużo pamięci operacyjnej i możliwości multimedialne. Warto podkreślić, że jest to kolejny telefon na rynku, który w technologii Dual SIM wspiera standard eSIM, czyli wirtualnej karty.
Samsung Galaxy Z Flip zadebiutował na rynku w pierwszym kwartale 2020 roku i już dostępny jest w ofercie niektórych operatorów – między innymi Orange. Można go obejrzeć pod linkiem: https://www.orange.pl/sklep/Samsung/Samsung-Galaxy-Z-Flip/Fioletowy. Tak prezentują się w szczegółach najważniejsze parametry Samsung Galaxy Z Flip:
- ekran AMOLED 6,7 cala (po rozłożeniu);
- 8-rdzieniowy procesor Snapdragon 855+;
- 8 GB RAM;
- 256 GB ROM;
- aparat tylny 12 Mpix + 12 Mpix, aparat przedni 10 Mpix;
- bateria 3300 mAh.
Smartfony ze składanym ekranem – chwilowa moda czy nowy trend?
Składane telefony wróciły po kilkunastu latach nieobecności na rynku i wzbudzają duże zainteresowanie. Dla jednych to prawdziwy hit, dla innych – bardzo kontrowersyjne rozwiązanie. Pojawiają się też pierwsze analizy, czy zamykane smartfony zostaną na dłużej, czy szybko znikną. Można przeczytać o tym między innymi pod tym linkiem: https://www.orange.pl/poradnik/recenzje-i-testy/skladane-smartfony-z-elastycznym-ekranem-czy-zginane-wyswietlacze-to-przyszlosc-urzadzen-mobilnych/. Na razie jednak nie sposób przejść obok Samsung Galaxy Z Flip obojętnie – to bardzo dobrze zaprojektowany, wydajny smartfon, który dzięki składanemu ekranowi znacznie zyskuje na funkcjonalności. Czy okaże się hitem sprzedażowym? Czas pokaże.
Artykuł sponsorowany
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...