Nowości

Łuparki do drewna i ich specyfika

Hydrauliczna lub świdrowa łuparka do drewna jest urządzeniem, które jest w stanie usprawnić przygotowywanie wielu prac o charakterze remontowo-budowlanym. Można ją kupić, nic jednak nie stoi na przeszkodzie również temu, aby przygotować ją samodzielnie. Mamy do czynienia z rozwiązaniami, które cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, warto więc poznać schemat ich działania.

Jakie znamy rodzaje łuparek do drewna?

Bez względu na to, z jakim typem łuparek do drewna mamy do czynienia, ich cechą wspólną niezmiennie jest obecność napędu. Oczywiście, mamy też do czynienia z różnicami, najwięcej z nich można przy tym dostrzec analizując budowę łuparek. Niektóre posiadają silnik elektryczny wyposażony w kod paskowy, nie brakuje jednak i takich, które mogą funkcjonować ze względu na obecność wału odbioru mocy. Poszczególne modele mają zawsze do spełnienia te same funkcje, a jednak zasady, w oparciu o które działają, różnią się między sobą. Tu dobrym przykładem może być łuparka hydrauliczna znana z tego, że rozłupuje drewno już po tym, jak jego kawałek zostanie dociśnięty do klina. Łuparki świdrowe działają nieco inaczej i w takim przypadku operator musi przede wszystkim docisnąć kawałek drewna bezpośrednio do świdra po to, aby ten wciągnął go i rozłupał. Wielkość świdra oraz siła napędu mają kluczowe znaczenie dla skuteczności działania łuparki. Odpowiedź na pytanie o to, jaka łuparka sprawdzi się najlepiej, wymaga od nas pewnego przygotowania. Tu kluczowe wydaje się to, jak często mamy w planie korzystanie z niej. Jeśli mamy w planie bardziej intensywne prace, można zastanowić się nad zakupem łuparki elektrycznej. W innych wypadkach z pewnością wystarczy nam model mniej zaawansowany.

Sprawdź innowacyjną technologię łuparek świdrowych ! Więcej w sklepie internetowym alltech-shop.eu >>

Łuparka świdrowa i jej cechy

Łuparka świdrowa jest zaliczana do tych urządzeń, które wykorzystują ruch obrotowy, a jej obsługa jest stosunkowo prosta. Składa się ze świdra, tak zwanego stołu roboczego, a także z łożyska z wałkiem. Dobór świdra powinien uwzględniać wielkość kawałków drewna, jakie planujemy rozłupywać. Możliwości jest wiele, a rozwiązanie sprawdza się przy kawałkach o średnicy od 60 do nawet 170 centymetrów. Stół roboczy wydaje się mieć szczególnie duże znaczenie często opisywany jako baza urządzenia.

Jak zrobić łuparkę do drewna samemu?

Jeśli zdecydujemy się na wyprodukowanie własnej łuparki, możemy mieć pewność, że zaoszczędzimy dzięki temu niemałe pieniądze. W takim przypadku przyda się nam: podnośnik hydrauliczny, może, instalacja elektryczna siłowa, rama oraz urządzenia do sterowania. Działanie łuparki elektrycznej zawsze będzie zależne od prądu. Gdy jednak bardziej odpowiada nam jej hydrauliczny odpowiednik, przyda się nam zawsze czy to benzyna, czy to olej napędowy. Łuparka hydrauliczna jest często zresztą reklamowana jako ta, która ma pewną przewagę nad swoim elektrycznym odpowiednikiem. Można jej używać nawet tam, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony. Ta, która zrobimy samodzielnie, z pewnością nie będzie droga. Najważniejszy jest wybór ramy i umieszczenie jej na dolnej części platformy. Potem można postawić samochodowy podnośnik. W wersji bardziej zaawansowanej może być on umieszczony na stojaku.

Zobacz