Nowości

Największe zalety spawarek kompaktowych

W sprzedaży dostępnych jest wiele modelów spawarek o różnych parametrach. Im spawarka większa i mocniejsza, tym lepsza? Niekoniecznie. Dobór spawarki zależy przede wszystkim od charakteru prowadzonych prac i obrabianego materiału, więc czasami lepszym wyborem jest mniejsze urządzenie. Jakie są największe zalety spawarek kompaktowych i gdzie mogą być one stosowane?

Wysoka mobilność spawarek kompaktowych

Spawarki kompaktowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką mobilnością, która wynika z ich niewielkich rozmiarów. Przy pomocy spawarki kompaktowej można pracować zarówno w przydomowym warsztacie, jak i łatwo przetransportować ją w praktycznie dowolne miejsce, aby prowadzić prace w terenie. Niektóre spawarki kompaktowe wyposażone są w pasek naramienny, który pozwala wygodnie zawiesić je na ramieniu. Dzięki temu można z nich korzystać w trudno dostępnych miejscach, w których nie ma możliwości wykorzystania spawarek o większych rozmiarach.

Niski pobór mocy i przydatne funkcje

Spawarki kompaktowe to przede wszystkim urządzenia inwertorowe, a te charakteryzują się niskim poborem mocy. Nieduże spawarki inwertorowe zasilane są z sieci jednofazowej, więc można z nich korzystać po podłączeniu do praktycznie każdego gniazdka elektrycznego. Spawarki kompaktowe wyróżniają się także bardzo krótkim czasem chłodzenia. Co więcej, nawet najtańsze modele wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, takich jak:

  • Anti Stick – powoduje automatyczne wyłączenie napięcia spawania, gdy elektroda sklei się ze spawanym materiałem. Ułatwia to jej odrywanie.
  • Arc Force – reguluje dynamikę łuku spawalniczego i stabilizuje go bez względu na długość, co wpływa korzystnie na jakość otrzymywanych spoin.
  • Hot Start – ułatwia rozpoczęcie procesu spawania dzięki chwilowemu wzrostowi prądu spawania w momencie zajarzenia łuku.

Duże możliwości spawarek kompaktowych

Mogłoby się wydawać, że spawarki kompaktowe charakteryzują się niedużymi możliwościami. Nic bardziej mylnego. Niewielkie spawarki inwertorowe kosztujące kilkaset złotych nie dorównują oczywiście pod względem funkcjonalności modelom kilka czy kilkanaście razy droższym, ale są wydajnymi urządzeniami. W sprzedaży dostępne są spawarki kompaktowe 2w1 i 3w1, które pozwalają spawać wieloma metodami. Przykładem takiego sprzętu jest spawarka Ideal Praktik Mini 2100, dostępna na przykład w sklepie spawalniczym Spawaj.eu, która przystosowana jest do spawania metodą MMA elektrodą otuloną prądem stałym oraz metodą TIG prądem stałym. Jest sterowana elektronicznie i zapewnia płynną regulację prądu spawania. Dzięki niewielkim rozmiarom sprawdza się zarówno w zastosowaniach hobbystycznych, jak i podczas prac terenowych.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz