Nowości

Mosiężne ozdoby

Mosiądz kojarzy się raczej z czasami, które już dawno minęły. Wielkie kandelabry z mosiądzu, mosiężne żyrandole z ogromną ilością zdobień, klamki, naczynia, sztućce. Mosiądz to materiał niezwykle piękny i dosyć wszechstronnie wykorzystywany. Tego rodzaju przedmioty zaczęły zdobić świat w wieku III przed naszą erą, kiedy to pomysłowi Egipcjanie pokrywali nimi powierzchnie bram dla zwiększenia ich estetyki i zachowania odpowiedniego poziomu jakości - chociaż, zapewne jakość to złe określenie na tamte czasy.

Mosiądz i jego właściwości znane są od setek tysięcy lat. Od zawsze ludzie wiedzieli, że materiał ten jest niezwykle wdzięczny i przedmiot z niego wykonany będzie tę właśnie cechę oddawał. Mosiężna klepsydra, starodawne lustro z szklaną i mosiężną ramą, ornamenty zainstalowane nad kominkiem to wszystko ozdoby, które są wart grzechu. Przedmioty takie nie wymagają żadnej konserwacji, a ich właściwości antykorozyjne sprawiają, że rzemieślnicy i dawniej i dziś chętnie sięgają po ten doskonały materiał.

Wykonywane z miedzi naczynie doskonale nadawały się - i zapewne jeszcze się nadają - do tworzenia każdego rodzaju potraw, które świetnie dochodzą w tego rodzaju metalowym naczyniu. Pięknie wykonywane dzbanki, szczegółowo dekorowane filiżanki, tace i talerze to tylko niektóre z naczyń, z których kiedyś intensywnie korzystano. Mosiężne świeczniki i elementy okuć drewna w domostwach, a także pokrywanie mosiądzem ścian to były podstawowe elementy dobrze prosperującego gospodarstwa, w którym chciano ukazać gościom swoja pozycję względem reszty społeczeństwa.

Mosiężne elementy użytku domowego, takie jak zegary lub mosiężne klepsydry doskonale prezentowały się w pokojach dziennych, gdzie każdy gość, czy też sługa mógł z powodzeniem oglądać te cuda. Ciężkie, dekoracyjne przedmioty pięknie wykańczały wystrój wnętrz podkreślając ty samym zamożność gospodarzy, jak już zostało wspomniane.

Mosiężne przedmioty nie starzeją się brzydko - wręcz przeciwnie. Ich zmieniająca się pod wpływem nieubłaganego czasu powierzchnia mieni się zwykle wspomnieniami z okresów świetności naczynia, dzięki czemu można je oglądać w dzisiejszych czasach. Na modłę dawnego świata wiele osób we współczesnym świecie marzy o wnętrzach, w których króluje mosiądz. Złoto pomarańczowe wykończenia armatury w łazienkach, złoto pomarańczowa podłoga w korytarzu, czy nawet mosiężne guziki! Te wszystkie elementy pozwalają na cofnięcie się w czasy, gdzie mosiądz, zaraz obok srebra i złota był doskonałą ozdobą zarówno w postaci prostego przedmiotu codziennego użytku, poprzez drobny zegarek na łańcuszku u mężczyzny, czy też mosiężną klepsydrę postawioną na kominku. Każde wnętrze jest odbiciem czyjegoś charakteru i gustu, dlatego osoby decydujące się na mosiądz w swoim domu zostaną okrzyknięte osobami z wybornym, jedynym w swoim rodzaju charakterem, który świetnie oddaje ich zamiłowanie do mosiądzu.

Mosiądz się pięknie starzeje, a jego wygląd jest po prostu niezwykle szczery. Warto zainwestować i nabyć dla siebie coś podobnego.

Artykuł sponsorowany

Zobacz