Nowości

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

​Bycie fit stało się obecnie bardzo modne i jest to pozytywne zjawisko. Dzięki temu coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje zdrowie - przywiązują wagę do sposobu żywienia - wybierają fit catering, czy też aktywności fizycznej - zapisują się na siłownię. Jednak w natłoku informacji płynących z różnych stron można czasem się pogubić. Zatem jak należy prowadzić zdrowy styl życia?

Żywienie - dieta pudełkowa?

Podstawową kwestią, na którą zazwyczaj zwracamy uwagę na pierwszym miejscu jest nasza dieta. Wyjściowo, w bardzo wielu przypadkach jest ona daleka od zaleceń. Co zatem należałoby zmienić? Na początek najlepiej jest zredukować spożycie wszelkich wysokokalorycznych i silnie przetworzonych produktów, takich jak słodycze, fast foody, słone przekąski, czy też słodkie gazowane napoje. Zazwyczaj są one źródłem tak zwanych pustych kalorii, czyli nie wnoszą do organizmu żadnych wartości odżywczych, są ubogie w witaminy i minerały.

Należy zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców do co najmniej 600 g na dobę. Bardzo ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie - powinno się wypijać około 2-2,5 litra płynów dziennie, najlepiej w postaci wód mineralnych niegazowanych, ewentualnie niesłodzonej herbaty i kawy.

Posiłki powinny być spożywane regularnie, w podobnych odstępach czasowych. Ich ilość należy dostosować do swoich potrzeb i trybu życia, jednak nie powinno się schodzić poniżej 3 posiłków dziennie. Każdy z nich powinien być pełnowartościowy, czyli składać się z produktów będących źródłem węglowodanów, białka i zdrowego tłuszczu. Dla zabieganych osób doskonałą opcją jest zdrowy catering dietetyczny Body Chief, który zadba o wszystkie te aspekty za nas!

Aktywność fizyczna

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ludzie na świecie mają zdecydowanie zbyt mało ruchu w ciągu dnia, zwłaszcza w zachodnich cywilizacjach. Przemieszczanie się samochodami i transportem miejskim, praca siedząca oraz bierny wypoczynek, to wszystko negatywnie wpływa na nasz organizm. WHO utrzymuje, że 10 tysięcy kroków dziennie to minimum, jakie powinien wykonywać każdy człowiek dla zachowania optymalnego zdrowia. Jest to około 1-1,5 godziny spaceru i od takiej formy aktywności najlepiej jest zacząć.

Z czasem każdy z nas powinien znaleźć formę ruchu, która będzie mu najbardziej odpowiadała. Obecnie mamy niezliczone możliwości. Siłownia, bieganie, basen, rower, wspinaczka górska, gry zespołowe, zajęcia fitness to tylko niektóre z opcji. Utrzymywanie aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie pozwala nie tylko utrzymać właściwą masę ciała, ale także działa protekcyjnie na wszystkie układy narządów.

Tempo zmian

Wprowadzając zdrowy styl życia, należy także pamiętać o zachowaniu zdrowia psychicznego. W związku z tym, zmiany powinny być stopniowe, aby nie wiązały się z nakładaniem na siebie nadmiernej presji, której ostatecznie nie będziemy w stanie udźwignąć. Najlepiej jest wybrać sobie 3-4 nawyki żywieniowe i treningowe, nad którymi chcemy pracować najbardziej i na nich się skupić. Dopiero gdy uda się je wdrożyć na dobre, należy rozpoczynać pracę nad kolejnymi. Na początek dobrym wyborem jest skorzystanie z usług świadczonych przez catering dietetyczny, który kwestie przygotowywania i bilansowania posiłków weźmie na siebie, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na innych aspektach zdrowego stylu życia.

Artykuł partnera

Zobacz