Nowości

Czy dieta wegańska jest bezpieczna?

Dieta wegańska jest bezpieczna. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne stwierdziło, że dieta wegańska jest bezpieczna i zdrowa. Można ją stosować na wszystkich etapach życia, w tym w niemowlęctwie, dzieciństwie i okresie dojrzewania, a także w czasie ciąży i laktacji. Eksperci są zgodni, że dieta wegańska może być bezpiecznie stosowana. Wszystko zależy od właściwego składu i zbilansowania diety. Tak jak dieta tradycyjna może mieć niedobory pewnych składników, tak samo może być z dietą wegańską. Choć weganom trudniej jest zbilansować swoją dietę, to jest to możliwe. Dlatego dieta wegańska jest bardzo bezpieczna. Dieta oparta na roślinach oferuje wiele korzyści, w tym poleganie na owocach i warzywach, wysoki poziom błonnika, przeciwutleniaczy, fitoestrogenów i niższy poziom cholesterolu.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania diety wegańskiej?

Istnieje jedno przeciwwskazanie do weganizmu. Są one jednak niezbędne do zapewnienia prawidłowego bilansu żywieniowego. Może ona nie być odpowiednia dla osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi, SIBO, chorobami zapalnymi jelit, alergiami lub nietolerancją soi. Przed rozpoczęciem diety wegańskiej należy skonsultować się z lekarzem i/lub dietetykiem. Suplementacja może być również konieczna.

Sprawdź także: Dieta pudełkowa dla wegan

owoce i warzywa

Jakie są środki ostrożności dla wegan?

Weganie są bardziej narażeni na niedobory białka, żelaza i wapnia, a także witaminy B12, witaminy B12 i selenu.

Niedobory żelaza są ryzykiem dla wegan, szczególnie kobiet. Żelazo występuje w dwóch formach: hemowej (lepiej przyswajalna forma żelaza występująca w produktach zwierzęcych) i niehemowej (gorzej przyswajalna forma żelaza występująca w roślinach). Osoby zdrowe powinny spożywać co najmniej 18 mg żelaza dziennie w przypadku kobiet i 10 w przypadku mężczyzn. Warto włączyć do codziennych posiłków pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych oraz napoje roślinne wzbogacane żelazem. Przyswajalność żelaza zwiększa się, gdy posiłki są bogate również w witaminę C.

Wapń to kolejny składnik, którego niedobór może mieć wpływ na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Wapń jest kluczowym składnikiem w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. W tradycyjnej diecie, wapń pochodzi głównie z krowiego nabiału i produktów pochodzenia krowiego. Weganie spożywają wapń głównie z pietruszki, jarmużu i maku. Dobrym źródłem są również wody mineralne. Wymagane jest spożywanie tego pierwiastka w ilości co najmniej 1000mg dziennie.

DHA i EPA można znaleźć w rybach, owocach morza i innych produktach, które nie są wegańskie. Chociaż ALA, jeden z olejów omega-3, można znaleźć w produktach roślinnych i może on zostać przekształcony w EPA lub DHA, nie jest on wystarczający do spełnienia dziennego spożycia 250 mg. Weganie będą jeść algi, które również są wykorzystywane do produkcji suplementów.

Witamina B12 może być uzyskana tylko z produktów zwierzęcych. Weganie będą musieli uzupełniać witaminę B12. Dorośli powinni spożywać 2,4 ug/dzień zgodnie z zalecanym dziennym spożyciem RDA.

Weganie często cierpią na niedobór selenu. Jego źródłem w żywności wegańskiej są banany, produkty zbożowe i orzechy brazylijskie. 55 ug/dzień to zalecane dzienne spożycie dla dorosłych zgodnie z RDA.

Czy weganie są bezpieczni? Oto najczęstsze błędy

  • Nie powinieneś opierać swojej diety wegańskiej wyłącznie na wysoko przetworzonych i gotowych produktach pochodzenia roślinnego. Nie zawsze możliwe jest znalezienie wegańskiej żywności, która jest pożywna i zdrowa. Ponadto, wiele gotowych posiłków ma często wysoką zawartość soli i konserwantów. Ważne jest, abyś sprawdzał składniki, ponieważ wiele z nich zawiera duże ilości soli i konserwantów. Ważne jest, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i aby nie występowały one w każdym daniu.
  • Nieodpowiednie zbilansowanie diety - prawidłowa dieta, która nie jest niedoborowa może być znacznie trudniejsza niż dieta tradycyjna. Osoby, które są zainteresowane stosowaniem diety roślinnej powinny się doedukować lub skonsultować ze specjalistą.
  • Witaminy B12 nie dostarczymy w żaden inny sposób, więc nie będziemy w stanie jej suplementować.
  • Nie wprowadzaj do swojej diety dużych ilości roślin strączkowych z dnia na dzień. Możesz mieć problemy trawienne, jeśli nigdy w życiu nie jadłeś roślin strączkowych. Najlepiej jest wprowadzać je powoli i odpowiednio przygotować. Przed ugotowaniem należy je namoczyć w wodzie z sodą, a następnie zjeść z ziołami. Aby pozbyć się soli ze strączków z puszki, najlepiej opłukać je przed gotowaniem.
  • Zastępowanie mleka kokosowego mlekiem krowim nie sprawdzi się ze względu na ich niekorzystny skład kwasów tłuszczowych. Nie będzie też źródłem białka ani wapnia. Najlepszym zamiennikiem będzie napój sojowy z dodatkiem wapnia.

Zobacz