Nowości

Skutery wodne - czym się kierować przy zakupie

Skuter wodny to mały, szybki i niezwykle zwrotny pojazd, służący do poruszania się po wodzie. Wykorzystywany jest zarówno w ratownictwie, jak i rekreacji, coraz częściej i liczniej goszcząc na polskich wodach jezior i morza. Sprawdź, jak dobrać model spełniający Twoje oczekiwania, lub jaki wypożyczyć podczas wakacyjnych szaleństw.

Podstawowe informacje o skuterach wodnych

Skuter to pojazd, który umożliwia poruszanie się po wodzie dwóm, lub trzem pasażerom w zależności od typu i modelu. Poza sportem i rekreacją, w niektórych krajach pełnią również funkcję środka transportu, wykorzystywanego przez ratowników i straż przybrzeżną.

Marką, która zajęła się produkcją skuterów i wprowadziła pierwszy model na rynek, była firma Bombardier, wytwarzająca silniki. Pierwszy skuter wodny powstał w oparciu o dostępny w ich ofercie skuter śnieżny Ski-Doo, który przerobiono, w taki sposób by możliwe było korzystanie z niego na wodzie. Powstały w ten sposób skuter Sea-Doo stał się prekursorem i inspiracją dla innych firm jak m.in. Kawasaki, czy Yamaha.

Z czego składa się skuter wodny?

By dobrze zrozumieć zasady działania skuterów wodnych i tym samym nauczyć się bezpiecznie z nich korzystać, warto wiedzieć, z jakich elementów się składają. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, wszystkie opierają się o silny odrzut strumienia wody za pomocą turbiny, dzięki której pojazd jest niezwykle zwrotny.

Silnik

Zaraz obok wspomnianej turbiny, podstawą działania każdego skutera wodnego, jest dwusuwowy silnik spalinowy o pojemności od 700 do 1600 cm sześciennych, co gwarantuje moc od 80 do nawet 300 KM. Dzięki temu niektóre modele mogą osiągać prędkość nawet do 100 km/godz., stając się nie tylko weekendową rozrywką, ale w przypadku krajów nadmorskich również niezwykle sprawnym środkiem transportu.

Kadłub

Wykonywany jest najczęściej z włókien szklanych bądź innych tworzyw sztucznych. Wyjątkiem jest m.in. skuter Sea-Doo Spark, do którego produkcji użyto niezwykle wytrzymały i ultralekki materiał, znany jako Polytec. Dzięki obniżeniu masy skutera jest on łatwiejszy w prowadzeniu i zapewnia natychmiastowe przyspieszenie.

Kluczyk wyłącznika zapłonu

Niezwykle praktycznym udogodnieniem stosowanym w skuterach wodnych jest zrywka, którą przypina się do kamizelki ratunkowej. W przypadku wpadnięcia do wody zrywka automatycznie wypadnie ze stacyjki, co powoduje niemal natychmiastowe wyłączenie silnika. Dzięki temu ryzyko odpłynięcia maszyny bez kontroli zostaje zredukowane niemal do zera.

Jaki model sprawdzi się podczas urlopu wakacyjnego?

Modele dostępnych na rynku skuterów wodnych, różnią się od siebie wielkością, materiałem, z jakiego zostały wykonane, szybkością, zwrotnością, a także akcesoriami, w jakie zostały wyposażone. Cechą wspólną wszystkich modeli jest sterowanie, niezwykle zbliżone do motocyklowego, które opiera się na kontroli prędkości za pomocą dźwigienki przy kierownicy.

Ciekawostką są w tym wypadku skutery wodne Sea-Doo, które jako pierwsze wprowadziły do swoich modeli również hamulec oraz bieg wsteczny, przyczyniając się tym samym do wprowadzenia tych udogodnień również przez inne firmy. Hamulec, skraca drogę hamowania o nawet 50 metrów, co przyczynia się nie tylko do zwiększenia kontroli nad maszyną, ale również poziomu bezpieczeństwa podczas korzystania z niej.

Zanim zdecydujesz się na zakup lub wynajem skutera wodnego, warto zastanowić się, do jakich celów będzie on w ogóle używany. Jeśli zależy ci na komfortowym, sporych rozmiarów skuterze turystycznym, ciekawym wyborem będzie model Sea Doo GTX, który poza niezwykle wygodnym siedziskiem, oferuje również dużą tylną platformę oraz zintegrowany, wodoodporny system audio, który działa za pomocą łączności Bluetooth.

Miłośnikom wyczynowej jazdy do gustu przypadną takie modele jak Sea Doo GTR, RXT-X, RXP-X. Wszystkie wyróżniają się ogromną mocą silnika, zwrotnością, a model RXT-X również lekkością i stabilnością ze względu na wykorzystane przy produkcji materiały. Model Sea Doo RXP-X to z kolei najsilniejsza propozycja z całego trio, jednak lepiej sprawdzi się u osób, które ze skuterami wodnymi miały już styczność i będą mogły wyczuć i docenić jego walory.

Co zatem świetnie sprawdzi się u amatorów? Niezwykle prostym i przyjemnym w obsłudze modelem jest Sea Doo WAKE PRO, który dla twojej wygody i bezpieczeństwa dysponuje wstępnie zaprogramowanymi profilami przyspieszenia oraz prędkości. Jest to ułatwienie, sprawdzające się m.in. przy startach na wakeboardzie, a także w ogromnym stopniu przyczynia się do ekonomicznej, a więc i oszczędnej jazdy.

Na zakończenie warto również wspomnieć o perełce, która spełni wszystkie oczekiwania amatorów wędkarstwa. Model FISH PRO 170 wyposażono w praktyczną i pojemną chłodziarkę, możliwość pływania nawet w płytszych rejonach i niezwykłą stabilność, jaką gwarantuje precyzyjne wyważenie skutera wodnego.

Wybierz model idealny dla siebie i spraw by te wakacje stały się niezapomnianym przeżyciem.

Zobacz