Nowości

Mój pierwszy rowerek - zabawa dla najmłodszych

Wczesna nauka jazdy na rowerze pozwala rozwinąć u dziecka zdolności koordynacyjne i poczucie równowagi. Jest to także doskonała zabawa, w której wziąć udział może cała rodzina. Jaki powinien być pierwszy rowerek dla naszej pociechy?

Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Przyjmuje się, że pierwszy trójkołowiec powinno kupić się 3-latkowi, jednak na rynku dostępne są również specjalne rowerki, z których skorzystać mogą dzieci od 18. miesiąca życia. Jest to doskonała okazja do tego, aby poprzez zabawę rozwinąć wiele pożytecznych zdolności.

Rowerek biegowy – jak wybrać?

Oczywiście mowa o specjalnych modelach biegowych, które nie posiadają pedałów. Pomimo faktu, iż są one przeznaczone dla półtorarocznych użytkowników, warto pamiętać, że każde dziecko jest inne. Nasza pociecha powinna być w stanie na niego wsiąść i bezpiecznie z niego zejść. Znaczenie ma także zdolność utrzymania równowagi.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, rowerek biegowy okaże się doskonałym narzędziem do ćwiczenia koordynacji, a także wszelkich umiejętności, które będą bardzo przydatne podczas przesiadki na trójkołowiec. Przyszła nauka jazdy okaże się znacznie łatwiejsza - będziemy mogli ograniczyć wykorzystanie kijów asekuracyjnych.  Rowerek biegowy jest również niezwykle bezpieczny, ponieważ dziecko w każdej chwili może się zatrzymać i podeprzeć nogami.

Oczywiście wszystko to okaże się możliwe dopiero wówczas, gdy zakupiony przez nas rowerek biegowy zostanie w sposób odpowiedni dobrany. Wspomnieliśmy już, że ważny jest jego wzrost dziecka, który powinien pozwolić mu swobodzie wsiąść i zsiąść z dwukołowca, a także postawić całe stopy na ziemi podczas siedzenia na siodełku. Na co  jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Siodełko. Warto decydować się na urządzenia pozwalające na regulację wysokości siodełka. W ten sposób łatwiej dopasujemy rower do dziecka, które przecież cały czas rośnie. Najmniejsze rowery trójkołowe są zazwyczaj przygotowywane dla pociech trzyletnich. Modele biegowe mogą im więc służyć nawet przez kilkanaście, kilkadziesiąt miesięcy. W takim czasie wzrost dziecka zmienia się diametralnie.
  • Hamulec. Okaże się przydatny, gdy nasze dziecko nieco podrośnie i będzie w stanie mocniej odpychać się od ziemi, rozwijając spore prędkości. Warto podkreślić, że na rynku dominują przede wszystkim rowery z hamulcem bębnowym. Zwróćmy uwagę na jego rozmiary, powinien zostać dopasowany do dłoni dziecka.
  • Materiał. Mowa oczywiście o sposobie wykonania ramy. W sklepie znaleźć możemy rowerki z tworzyw sztucznych, drewniane, a także metalowe. Dwa pierwsze rodzaje charakteryzują się niewielką wagą, dlatego okażą się dobrym wyborem dla małych dzieci, które mogą nie poradzić sobie z cięższymi pojazdami. Modele metalowe przeważnie są przeznaczone dla pociech w wieku od 3 lat.
  • Koła. Zazwyczaj są wykonywane z dobrej jakości gumy, jednak zakupić można również rowerek z kołami plastikowymi. Powinny być jednak dobierane do najmniejszych dzieci, które nie są w stanie osiągnąć zbyt dużych prędkości. Taki dwukołowiec okaże się po prostu nieprzydatny dla dwu i trzylatków. Koła gumowe, pompowane sprawdzą się także wtedy, gdy nasze dziecko będzie jeździło po zróżnicowanym terenie – trawie, ubitej ziemi czy też na kostce brukowej.
  • Ogranicznik skrętu kierownicy. Kolejne rozwiązanie dostosowane do możliwości najmniejszych dzieci, które nie są w stanie w odpowiedni sposób chwycić kierownicy i utrzymać jej podczas jazdy. Dzięki takiej blokadzie, możemy być pewni, że rower nie wykona nagle gwałtownego skrętu.

Odpowiednio dobrany rowerek biegowy okaże się doskonałym „wstępem” do nieco bardziej zaawansowanych pojazdów. Dzięki niemu dziecko nauczy się łapać równowagę, wzmocnione zostaną również jego stopy i ręce. Wszystko to sprawi, że przesiadka na większe rowery okaże się dużo łatwiejsza i sprawniejsza. Kolejnym zakupem może okazać się trójkołowiec lub od razu model dwukołowy. Dziecko będzie musiało nauczyć się tylko pedałować.

Wrotki dla dzieci

Lepsza koordynacja ruchowa i umiejętność łapania równowagi okażą się przydatne również w przypadku innych zabawek, na przykład wrotek. Posiadają one cztery odpowiednich rozmiarów koła, dlatego okażą się bardzo bezpieczne dla najmłodszych.

Dzieciom powinniśmy kupować modele rekreacyjne z miękkimi kółkami, które zapewniają odpowiednią przyczepność i lepszą amortyzację wszelkich nierówności podłoża. Warto wybierać również modele z hamulcem usytuowanym na przodzie buta.

Zakup rowerka biegowego pozwoli przygotować nasze dziecko do przyszłej jazdy na modelach z pedałami. Dzięki rozwiniętej koordynacji ruchowej i umiejętności łapania równowagi, nauka okaże się dużo prostsza. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto zainteresować się takimi pojazdami.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz