Nowości

Jaką wybrać walizkę?

Nieodłącznym elementem każdej podróży jest pakowanie. Niektórzy lubią tę czynność bardziej, inni mniej, jednak zawsze pozostaje procedurą konieczną, aby móc przemieszczać się po kraju czy poza granice swojego państwa. Ułatwić pakowanie może w znacznym stopniu pojemna i praktyczna walizka. To opakowanie na bagaż jest niezwykle uniwersalne i świetnie sprawdzi się zarówno podczas podróży w samochodzie, pociągu czy samolotem. Jaka walizka najlepiej spełni swoje zadanie?

Obecnie producenci walizek oferują bardzo zróżnicowane modele. W sklepach nie trudno dopatrzyć się kolorowych produktów, także takich o nietypowych kształtach. Jednak przede wszystkim warto pamiętać, że walizka to nie element dekoracyjny, a praktyczne wyposażenie, które ma usprawnić podróżowanie. Nie należy więc podejmować decyzji w oparciu o design, a raczej zwrócić uwagę na jej elementy konstrukcyjne, wytrzymałość czy pojemność.

Jaka walizka sprawdzi się w podróży?

Do najbardziej rozpowszechnionych walizek zaliczyć można walizki twarde, o prostokątnym kształcie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla podróżujących samolotem. Mniejsze walizki twarde mogą pełnić rolę bagażu podręcznego, natomiast te większe posłużą osobom wybierającym się na długotrwałe wyjazdy, np. dwutygodniowe. Walizki twarde można także bez przeszkód zapakować do samochodu czy wejść z nimi do pociągu. Jaka powinna być dobra walizka turystyczna?

a)Lekka – im lżejsza walizka, tym lepiej dla jej posiadacza. W końcu sama zawartość bagażu i tak zazwyczaj jest wystarczająco ciężka. Oczywiście lekkość konstrukcji powinna iść w parze z jej wytrzymałością.

b)Pojemna – do walizki powinno się zmieścić jak najwięcej rzeczy, choć jednocześnie jej rozmiar powinien być dopasowany do planowej podróży. Na daleki wyjazd lepiej zabrać 100-litrową walizkę, natomiast mniejsze modele są o wiele poręczniejsze i sprawdzą się podczas krótszych wycieczek.

c)Z kółkami – walizka twarda nie może się obyć bez kółek, które ułatwiają jej przemieszczanie. Kółka powinny być wykonane z kauczuku. Jeśli są plastikowe, lepiej zrezygnować z zakupu takiej walizki, bowiem mogą szybko ulec zniszczeniu.

d)Z wygodnym uchwytem – każda walizka twarda ma wbudowany bardzo praktyczny, wysuwany uchwyt. Powinien on bez przeszkód dawać się rozkładać i chować. W walizce nie może też zabraknąć uchwytu stałego, który pomoże np. wnieść walizkę po schodach.

e)Bezpieczna – o bezpieczeństwo walizek dbają specjalne systemy, np. TSA. Niektóre modele mają tradycyjne kłódki, ale takich lepiej unikać ze względu na łatwość w dostaniu się do wnętrza bagażu przez osoby nieupoważnione.

Najlepsze walizki turystyczne

Walizka turystyczna to niezbędne wyposażenie turysty. Nie jest jednak łatwo wybrać dobry model, który będzie służył latami. Najlepsze walizki turystyczne to takie dopasowane do potrzeb, a zarazem wytrzymałe, pojemne, wygodne, funkcjonalne i z odpowiednimi zabezpieczeniami. Bardzo ważne są także kółka oraz uchwyty. Jeśli ktoś wybiera się w podróż samolotem, powinien wcześniej zorientować się, jaka jest maksymalna akceptowalna wielkość walizki w przypadku bagażu podręcznego. Najczęściej wymiary te wynoszą 55 cm x 40 cm x 20 cm, jednak wartości te mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Bagaż podręczny zazwyczaj może ważyć jedynie 10 kg, dlatego też tak istotne jest, aby walizka sama w sobie była jak najlżejsza.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz