Nowości

Czy da się zabezpieczyć Wi-Fi przed włamaniem?

Korzystanie z Internetu wiąże się z pewnymi zagrożeniami, szczególnie jeśli jest to sieć bezprzewodowa. Przy braku odpowiedniej ochrony może bowiem dojść do utraty danych, skutkującej włamaniem na pocztę lub nawet na konto bankowe. Czy da się zabezpieczyć sieć Wi-Fi przed włamaniem? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Skomplikowane hasło oraz odpowiedni protokół bezpieczeństwa

Bardzo istotne przy zabezpieczaniu sieci Wi-Fi jest wybranie skomplikowanego hasła, a także odpowiedniego protokołu bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o hasło, powinno ono zawierać dużą liczbę znaków i składać się zarówno z wielkich i małych liter oraz cyfr. W ten sposób jego odgadnięcie będzie trudne dla hakera, nawet gdy wykorzysta on w tym celu zaawansowane oprogramowanie. W kwestii protokołu bezpieczeństwa doskonale sprawdzi się WPA-2, który używa 128-bitowe klucze kryptograficzne i ma znacznie mniej luk w zabezpieczeniach niż inne, wysłużone już protokoły.

Zmiana adresu LAN IP routera

Niewiele osób wie o tym, że każdy router ma domyślnie ustawiony adres IP na 192.168.0.1. Upraszcza to włamanie się do sieci przez hakera. Tymczasem zmiana jego ostatniej liczby (np. 192.168.0.98) może ograniczyć to ryzyko. Zmiany można dokonać w ustawieniach sieci na komputerze lub na innym sprzęcie.

Zmiana hasła administratora routera

Po pierwszym podłączeniu routera warto zmienić także jego domyślne hasło administratora, które pozwala na dojście do jego ustawień. Gdy cyberprzestępca włamie się na konto routera, może uzyskać dostęp do wielu urządzeń z nim połączonych w jednej chwili.

Wyłączenie funkcji WPS routera

Funkcja WPS, która jest dostępna w wielu routerach DSL, daje dużą wygodę w kwestii ustanawiania połączenia z siecią Wi-Fi. Jest to związane z faktem, iż przy jej odblokowaniu z taką siecią można się połączyć przy wpisaniu numeru PIN, który dostępny jest na naklejce routera. Warto jednak z tego zrezygnować, gdyż ułatwia to włamanie się do cudzej sieci przez cyberprzestępców lub też przez osoby, które chcą korzystać z dostępu do łącza, co powoduje osłabienie transferu danych. Zdarza się to szczególnie w przypadku zastosowania wzmacniaczy sygnału, jak dostępne w INEA urządzenie Wi-Fi Premium, które umożliwia korzystania z Internetu o wysokiej jakości w mieszkaniu z dużą liczbą pomieszczeń, przez co także za ścianą u sąsiada sygnał Wi-Fi może być silny.

Aktualizacja firmware w routerze

Aby zapewnić odpowiedni sposób ochrony sieci Wi-Fi, warto ponadto aktualizować co pewien czas firmware routera dystrybuującego Internet na różne urządzenia. W tym celu należy regularnie sprawdzać stronę jego producenta, by dowiedzieć się, czy nie pojawiły się aktualizacje oprogramowania. Często są to poprawki, które usuwają luki w zakresie zabezpieczeń routera przed atakami hakerskimi.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz