Nowości

Siłownia – co właściwie powinno się w niej znajdować?

Ilość siłowni powstałych w ostatnich kilku latach w Polsce przekracza najśmielsze wyobrażenia. Siłownie we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie możemy znaleźć niemal na każdym rogu. Polacy zaczęli dbać o siebie i co rusz możemy spotkać się z jakimś miejscem, gdzie będziemy dbać o swoje ciało. Jednak dla nowicjuszy wejście do klubu fitness może być stresujące. Wszak nie wiemy z czym się tam spotkamy, obawiamy się, że nie będziemy potrafili obsługiwać urządzeń i każdy będzie na nas patrzył. Poniżej przygotowaliśmy małą ściągawkę dla nowicjuszy, opisującą co znajduje się na standardowej wrocławskiej siłowni.

Recepcja

Pierwsze nasze zetknięcie się z siłownią to recepcja - to tam załatwisz najpotrzebniejsze sprawy, takie jak opłacenie karnetu, zarezerwowanie zajęć, zakup wody czy po prostu zapytanie o informację.

Szatnia

Szatnie zazwyczaj zamykane są na własne kłódki (jeżeli tak, to musisz taką nabyć przed pierwszym treningiem), bądź na wydawane w recepcji kluczyki. Oprócz tego, że tam się przebierzesz, to masz stamtąd dostęp do prysznica, toalety i (zazwyczaj) sauny. Nie denerwuj się, jeżeli okaże się, że do sauny weszła płeć przeciwna - często są one koedukacyjne. Zobacz, jakie są zasady wchodzenia - najczęściej wchodzimy w ręczniku bądź nago (wtedy jest już podział na płeć). Dobrze jest skorzystać z sauny zmiennie z zimnym prysznicem. Niektóre szatnie posiadają specjalne strefy relaksu, gdzie możesz się wyciszyć po treningu. Jak podkreślają trenerzy z siłowni City Fit (http://cityfit.pl/) warto odczekać kilka minut po aktywności fizycznej zanim ruszymy w drogę do domu.

Sala cardio

Czyli miejsce, w którym znajdują się wszelkiej maści urządzenia, takie jak bieżnie, orbitreki, rowerki stacjonarne, rowerki do spinningu czy schody treningowe. To tutaj będziesz mógł wykonać trening cardio - zazwyczaj ilość maszyn jest ogromna, bowiem jest to oblegana część siłowni. Oprócz tego, że praktycznie każda maszyna posiada własny system treningowy, to często na tej sali odbywają się zajęcia, kiedy to trener dobiera intensywność ćwiczeń.

Sala wolnych ciężarów

Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce, gdzie znajdziemy sztangi, ciężarki, ławeczki, czyli wszystko to, co pomoże nam zbudować masę mięśniową. Niektórzy uważają, że trening na wolnych ciężarach jest najbardziej efektywny. Znajdziemy tu przeróżne ciężary, zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych zaawansowanych.

Strefa kobiet

Dziś już niemal każda siłownia we Wrocławiu posiada miejsce specjalnie dla pań, z dala od wzroku mężczyzn. Kobiety są zwykle bardziej krytyczne w stosunku so swojego ciała i często nie chcą się afiszować ze swoimi niedoskonałościami. Idealnym rozwiązaniem więc jest miejsce, gdzie ćwiczą w towarzystwie swojej płci. Znajdziemy tam zarówno maszyny dedykowane rozwojowi nóg, ud czy brzucha, jak i wolne ciężary, dzięki czemu każda kobieta indywidualnie dopasuje trening do siebie.

Strefa maszyn

Strefy maszyn są zazwyczaj podzielone na kolejne strefy dotyczące konkretnych partii mięśni: nóg, rąk, pleców czy brzucha. To dobre miejsce dla osób, które rozpoczynają treningi i jeszcze nie przekonały się do wolnych ciężarów. Tu w łatwy sposób mogą zmniejszać i zwiększać obciążenie, bez ryzyka kontuzji.

Sale fitness

Jeżeli dana siłownia wrocławska posiada w ofercie zajęcia fitness, takie jak zumba, pilates, trampoliny, TBC czy ABT, to potrzebne są sale z dobrym nagłośnieniem oraz klimatyzacją. Wbrew pozorem na takie zajęcia uczęszczają nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Na takich salach znajduje się zazwyczaj dużo różnych przyrządów wykorzystywanych podczas ćwiczeń.

Siłownia ma to do siebie, że na niewielkiej powierzchni wiele osób walczy o lepszą sylwetkę. W tej grupie są różni ludzie - jedni wolą podnosić ciężary, inni spalać tłuszcz na stepperze. Ważne jest jednak to, że nie siedzą przed kanapą, a dbają o swoje zdrowie. Teraz już wiesz, z czego możesz skorzystać z klubie fitness, więc nie czekaj i dołącz do nich!

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz