Nowości

Polski kierowca na Wyspach i punkty karne – podstawowe informacje

Maksymalnie dwanaście punktów karnych – brytyjskie przepisy drogowe są znacznie bardziej dotkliwe niż polskie. Na co polski kierowca powinien zwrócić uwagę, aby nie mieć kłopotów na Wyspach?

W Wielkiej Brytanii kierowca skazany za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa drogowego może otrzymać punkty karne lub zakaz prowadzenia pojazdów na terenie całego kraju. Punkty przyznawane są na okres od czterech do nawet jedenastu lat – w zależności od tego, w jaki sposób zostały złamane przepisy.

Za co i ile?

Każde wykroczenie ma w UK swój kod i skalę. Punkty są widoczne zwykle przez trzy lata, podczas gdy w Polsce kasują się po roku od popełnienia wykroczenia. To jedna z przyczyn, dla których kierowcy w Wielkiej Brytanii pilniej przestrzegają zasad ruchu drogowego. Za jazdę samochodem bez ubezpieczenia grozi od sześciu do ośmiu punktów i około dwustu funtów mandatu, za używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu – trzy punkty i sto funtów, za przekroczenie prędkości – od trzech do sześciu punktów i około stu funtów. W przypadku większego przekroczenia prędkości można się spodziewać natychmiastowej utraty prawa jazdy. Przejazd na czerwonym świetle jest równoznaczny z trzema punktami karnymi i stoma funtami kary.

Odebranie prawa jazdy następuje po zebraniu dwunastu lub więcej punktów w ciągu trzech lat. W przypadku kierowców ze stażem poniżej dwóch lat pułap wynosi zaledwie sześć punktów, dlatego młodzi kierowcy muszą na siebie bardziej uważać.

Ubezpieczenie dla karanych kierowców

Brytyjskie przepisy drogowe zmuszają kierowcę do podawania informacji o zgromadzonych punktach karnych ubezpieczycielowi, u którego stara się on wykupić polisę. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych odmawia takim osobom wydania polisy lub podaje zdecydowanie zawyżone kwoty. Dotyczy to w szczególności osób młodych. Rozwiązaniem są dedykowane ubezpieczenia dla karanych kierowców, tak zwane car insurance for convicted drivers. Należą one do grupy ubezpieczeń specjalistycznych i trzeba ich szukać u określonych towarzystw ubezpieczeniowych, takich jak Insurance Factory pod adresem https://www.insurancefactory.co.uk/car-insurance/convicted-driver-car-insurance. Takie ubezpieczenia mogą okazać się nieco droższe od standardowych, ale wysokość składki zwykle zależy od skali popełnionego wykroczenia. Często przydatne okazuje się przedstawienie ubezpieczycielowi wyników z zamontowanych w tym celu „czarnych skrzynek” i udowodnienie bezpiecznego stylu jazdy.

Podsumowując, na polskich kierowców na Wyspach Brytyjskich czeka nieco odmienna rzeczywistość drogowa. Dotyczy to nie tylko ruchu lewostronnego, ale i wysokości mandatów czy przepisów związanych z punktami karnymi. Pozostaje nam życzyć czytelnikom szerokiej drogi – i dużo ostrożności.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz