Nowości

Czy dzieci są uzależnione od internetu?

Możliwość dorastania u boku rozwiniętych technologii, których owocem jest internet, z jednej strony wzbogaca dzieciństwo o pożyteczne narzędzia do rozwoju i do nauki, lecz z drugiej strony sprawia, że korzystanie z urządzeń elektronicznych zajmuje bardzo dużo czasu. Można stwierdzić, że współczesne dzieci stoją przed wyzwaniem, przed którym nie stali ich rodzice. Internetowe udogodnienia są na tyle atrakcyjne, że stały się trudną do odparcia pokusą.

Coraz więcej dzieci uzależnia się od internetu. Spędzanie czasu przed ekranem laptopa, komputera lub smartphona wypełnia coraz więcej czasu. Mało tego angażowanie uwagi na wirtualnej rzeczywistości ma swoje poważniejsze konsekwencje związane z tzw. życiem społecznym. 

Uzależnienie od internetu w liczbach

Statystyki dotyczące uzależnienia od internetu potwierdzają obawy i obserwacje wielu rodziców. W Stanach Zjednoczonych do uzależnienia przyznaje się około 6% procent badanych. Natomiast 30% z nich deklaruje, że korzysta z sieci, bo stanowi ona dla nich ucieczkę przed rzeczywistością.

Według badań autorstwa Pawłowskiej i Potembskiej przeprowadzonych w 2011 w Polsce uzależnienie od internetu dotyczyło  3,5% młodzieży w wieku od 13 do 24 lat. Warto jednak wiedzieć, że 34% tej grupy zaliczane jest do grupy ryzyka, czyli są to użytkownicy, którzy mają predyspozycje do uzależnienia. Ponadto 7% nastolatków twierdzi, że sięga do internetu wyłącznie dla zabicia czasu. Natomiast 4% dzieci przyznaje, że częsta aktywność internetowa jest przyczyną występowania w ich życiu różnorakich problemów. 

Powyższe badania nie tyle udowadniają dużą skalę uzależnienia od internetu, ile alarmują o niepokojących motywacjach, które stoją za chęcią korzystania z niego, a także o zagrożeniach, jakie wynikają z aktywności online.

Jak rozpoznać, że dziecko jest uzależnione od internetu?

Można wyróżnić pewne zachowania, które mogą być oznaką uzależnienia od internetu u dziecka. Jednym z objawów nadmiernej aktywności online u młodocianych jest m.in. porzucenie przez nich dawnych zainteresowań na rzecz częstszego przebywania przy komputerze, laptopie, tablecie lub smartphonie.

Uzależnione od internetu dzieci wykazują także dużą nerwowość wtedy, gdy muszą niespodziewanie odejść od komputera lub laptopa, nawet jeśli powód ku temu jest bardzo zasadny.

Ponadto uzależnieniu towarzyszą kłamstwa, mające ukryć rzeczywisty czas spędzany przy komputerze, a także zaniedbywanie swych obowiązków szkolnych oraz rodzinnych.

Uzależnienie od internetu jako choroba

Tak jak zostało to udowodnione w badaniach, podłożem uzależnienia od internetu może być aspołeczność lub inne problemy dotyczące interakcji między ludzkich. Skoro dzieci wybierają internet jako ucieczkę od rzeczywistości lub jest on dla nich zabiciem czasu, to oznacza to, że aktywności podejmowanie w świecie nierzeczywistym są dla nich niesatysfakcjonujące lub nawet bolesne.

Psychospołeczne podłoże tego uzależnienia sprawia, że zaczęła toczyć się dyskusja nad tym, czy należy traktować je jako chorobę. Twórcy raportu EU Kids online 2018 podkreślają, że brak umiaru korzystania z internetu, impulsywne zakupy online, a także cały szereg internetowych zachowań o podłożu seksualnym mogą być przesłankami za tym, że uzależnienie od internetu można potraktować jako chorobę.  

Jak zapobiec uzależnieniu od internetu przez nasze dzieci?

Dzieci mogą być bezbronne wobec uzależniającej siły internetu, dlatego wiele w kwestii ich ochrony leży po stronie rodziców. Aby rodzic mógł zapobiec uzależnieniu się ich dzieci od internetu, powinien przede wszystkim kontrolować czas spędzany przez ich pociechy przed ekranem komputera, laptopa, smartphone lub tabletu.

Rozmowa z dzieckiem o tym, jak korzysta ono z internetu, również jest konieczna.  Warto nakreślić pewne zasady, które będą obligowały młodego internautę do ograniczania czasu na swoją aktywność online.

Ponadto należy w pewien sposób aranżować czas swym dzieciom, tak by sporą jego część poświęcali na aktywność offline.

W jaki sposób należy leczyć uzależnienie od sieci?

Dziecko, które jest już w zaawansowanym stadium uzależnienia od internetu, może być już odporne na zwykłe przeciwdziałania podejmowane przez rodziców. Dlatego wtedy jedyną pomoc można znaleźć w terapii prowadzonej przez specjalistów.

Terapeuci najczęściej zaczynają swoje leczenie od stopniowego ograniczania czasu pacjenta spędzonego w internecie. Realizują to m.in. poprzez stawianie mu poszczególnych celów do zrealizowania, w ramach których przenosi on swoją uwagę z świata online na świat rzeczywisty.

Artykuł partnera

Zobacz