Nowości

Do programu "Mój Prąd" może przystąpić każdy. Bez względu na to, gdzie mieszka. Trzeba tylko spełnić pewne warunki

13 stycznia tego roku ruszyła druga tura składania wniosków związanych z przystąpieniem z rządowego programu „Mój prąd”, dotyczącego dofinansowania wyposażenia indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w panele fotowoltaiczne. O dotacje może starać się każdy, kto posiada warunki, aby zainstalować panele słoneczne. Bez względu na to czy mieszka w Warszawie czy też w małej wsi na Podkarpaciu.

Celem tego programu jest znaczny wzrost produkcji ekologicznej energii pochodzącej z tak zwanych mikroźródeł fotowoltaicznych. Aby Polacy chętnie montowali panele fotowoltaiczne, rząd oferuje zwrot do 50 procent kosztów założenia instalacji, ale nie może on jednorazowo przekroczyć 5000 złotych.  Według obecnych cen, aby potem czerpać prąd za darmo, trzeba najpierw zainwestować około 10 tysięcy złotych. Poza tym urządzenia do tego służące są bezobsługowe i czas ich bezawaryjnej pracy szacuje się na 25 lat. Dotację z programu “Mój prąd” można również łączyć także z ulgą termomodernizacyjną.

Umowa z dystrybutorem i licznik

Składając wniosek o rządową pomoc, trzeba jednak pamiętać, iż dotyczy ona tylko instalacji od 2 do 10 kW mocy zainstalowanej. I objęte mogą być nią wyłącznie nowe instalacje, które zostały zakupione i założone po 23 lipca 2019 roku. Cała inwestycja musi być również zakończona. To w tym przypadku oznacza, że montaż instalacji został wykonany do końca, podpisana jest umowa dwustronna z dystrybutorem energii i zainstalowano licznik dwukierunkowy.

Na cały program rząd przeznaczył miliard złotych, Co oznacza, że pieniądze mają wspomóc 200 tysięcy gospodarstw domowych. W czasie pierwszego ubiegłorocznego naboru dofinansowano ponad 27 000 instalacji fotowoltaicznych i wydano na ten cel dopiero 132 miliony złotych. Pozostało więc jeszcze sporo pieniędzy do wykorzystania.

Fotowoltaika Warszawa

Wnioski o przystąpienie do tego programu składa się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można to zrobić osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15 w jego warszawskiej siedzibie lub przesłać na adres: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ul. Konstruktorska 1 02-673 Warszawa.  Gdy wypełnia się je ręcznie, muszą być wypełniane drukowanymi literami czarnym lub niebieskim długopisem. Swój akces do programu można też zgłosić drogą elektroniczną, wykorzystując zaufany profil (eGO) lub korzystając z e-dowodu. Wszystkie druki i informacje dotyczące tego, co trzeba dołączyć do takiego wniosku znajdują się na stronie www.gov.pl.

W Warszawie panele słoneczne montuje firma Ozebud, która zajmie się również całą biurokracją związaną z otrzymaniem dotacji na ten cel.

Artykuł sponsorowany

Zobacz